DAVET


Değerli Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ailesi,

Yönetim Kurulumuz tarafından 2020 yılı için belirlenen bölgesel toplantılarımızın üçüncüsü olan ‘’Dudak Damak Yarıkları’’ aktivitesini, Doğu Akdeniz coğrafyasının güzide şehirlerinden biri olan Gaziantep ilinde, 7-9 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleştirecek olmanın mutluluğu içerisindeyiz.

‘’Dudak Damak Yarıkları’’ dünyada olduğu kadar, ülkemizde de sık görülen ve zamanında ameliyatları gerçekleştirilemezse, konuşma bozukluklarının gelişeceği ve telafisinin zor olacağı doğmalık bir anomalidir. Dudak ve/veya damak yarığı ile doğan, ancak mevcut şartlar nedeniyle bu sağlık hizmetini alamayan bireylerin ameliyatlarını zamanında yapabilmek için, birçok cerrahi yardım organizasyonu dünyanın çeşitli bölgelerinde bu bebeklere ulaşmak ve ameliyatlarını zamanında yapmak için çaba göstermektedirler. Geçmişte ülkemizde de benzer durumlar yaşanmıştır. Günümüzde yurdumuzun her köşesinde bu hizmeti verebilecek plastik cerrahi organizasyonlarının mevcut olmasının haklı gururunu yaşamaktayız.

Tedavi planlaması plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır ancak cerrahi tedavi bu bebeklerde mükemmel sonuçlara ulaşılabilmesi için yeterli değildir. İdeal ve çağdaş yaklaşım, bu bebeklerin, dudak-damak konseyleri tarafından değerlendirilmesi ve doğum anından ergenlik çağına kadar yapılacak tedavinin birlikte planlanmasıdır. Bu süreçte cerrahi tedavinin yanısıra; nazal endoskobinin, orta kulak sorunlarının, konuşma terapisinin, ortodonti tedavisinin ve ortognatik cerrahinin önemi yadsınamaz.

Bölgesel toplantımızı; dernek yönetimi ile Gaziantep Üniversitesi’nin tüm yöneticileri ve Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı’nın katkılarıyla organize ediyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Gaziantep şehri, gastronomi ve tarihi eserler açısından belki de dünyanın en özellikli bölgeleri arasında yer almaktadır. Aktivitemizin son günü ‘’Zeugma Müzesi’’ ile ‘’Göbeklitepe ve Urfa Müzesi’’ nin de yer aldığı bir sosyal programı da birlikte gerçekleştireceğiz.

Toplantıya katılım ücretsizdir.

Sizlerle beraber olmayı umuyor, sevgilerimizi saygılarımızı sunuyoruz.

Dr. Osman Metin Yavuz
Bölge Temsilcisi
Dr. Şükrü Yazar
Bilimsel İşler Sorumlusu
Dr. Sühan Ayhan
TPRECD Başkanı
Geçmiş Etkinlikler